Moderator Control Panel ]

CCM ΕΞΑΤΜΙΣΗ ?

tips , how to , απορίες

CCM ΕΞΑΤΜΙΣΗ ?

Postby rwxalas » Mon Jun 29, 2015 5:53 pm

Αβε supermoto forum!

Προσφατα απεκτησα ενα ccm 404 και θα ηθελα να ψαχτω λιγακη μπας και αλαξω εξατμιση(και λαιμο και τελικο).
Καπου πηρε το ματι μου οτι οι καλυτερες για το συγκεκριμενο μοτερ (drz400E) ειναι της mrd η ssw και καποια(δεν γνωριζω εαν υπαρχουν παραπανω απο ενα μοντελα) tri oval της yoshimura.
Αληθεια ειναι νομιμος ο θορυβος που βγαζουν η θα μαζευουμε καταρες? :violence-uzi:
Το προβλημα μου σε πρωτη σκεψη ειναι οτι ο σκελετος μου δεν ειναι ιδιος με του drz,και δεν γνωριζω καν εαν κουμπονει ο λαιμος στο δικο μου.
Υπαρχει μηπως καποιος που μπορει να ριξει λιγο φως στην υποθεση ?

Επισης, εαν δεν βγαινει ακρη με της ετοιμες και παω σε καποιον να μου φτιαξει μια χειροποιητη,η αποδοση της της θα ειναι ανταγωνιστικη των προαναφερθεντων?

Site Admin

Re: CCM ΕΞΑΤΜΙΣΗ ?

Postby Wolf-racing » Tue Jun 30, 2015 8:20 pm

αναλογα,,

μια MRD και οι σχετικες που αναφερεις κανουν θορυβο αλλα αποδιδουν κιολας,,(μη τα θελουμε και ολα δικα μας ε,,,)

επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν κανει απο DRZ .Η θα ψαξεις απο CCM κατευθειαν η θα φτιαξεις ,που τι βρισκω και την πιο σωστη και αξιοπιστη λυση ως μονοδρομο αλλωστε.

Εχει καλα μαγαζια που θα στην κανουν αποδοση θα εχεις βαζουν και σιγαστηρες να ειναι ησυχες

1) Διονυσης RACEGUNS
2) Πετρος RACETECH

και οι 2 ειναι καλοι και λογικοι στις τιμες,,

:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Postby Smias » Wed Jul 01, 2015 11:22 am

Οτι ειπε ο σοφος ο Λυκος :handgestures-thumbup:

Με μεγαλη σιγουρια παντως δεν κανει καποια ολοσωμη απο drz400 σε ccm404 , ενα σκετο τελικό οκ το προσαρμοζεις ευκολα σε εναν εξατμισα ή μηχανουργειο .

Τωρα το να παρεις ενα ολοσωμο συστημα και μετα να γινει προσπαθεια προσαρμογης σε αλλο μοτο ειναι και χρονοβορο , και φυσικα θα στιχισει λεφτα και επειδη θα χρειαστει κοψε - ραψε το αποτελεσμα ισως να μην ειναι το ιδανικο..

Απο θορυβο οτι σου ειπα και στο αλλο , με τα μυαλα που εχω σημερα δεν θα ειχα παρει την MRD/Ssw , πολυς θορυβος και την εχω και με ταπα οποτε παει "στράφι" η εξατμιση..!
Βασίλης
Ελικοπτερολογος-Πυρινικος Χημικος-παρακρατικος μπαχαλακιας

Postby rwxalas » Wed Jul 01, 2015 12:19 pm

Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για τα φωτα σας αλλα και για την γρηγοροτατη απαντηση !!! :auto-dirtbike:

Θα απευθυνθω σε καποιον απο απο τους προαναφερθεντες να μου φτιαξουνε μια καθως στην τωρινη που φοραει το μηχανακι πρεπει να εχουνε απλα φορτοσει ενα τελικο leovince και περα απο θορυβο δεν νομιζω να εχει δωσει τπτ παραπανω.Η ιπποδυναμη οταν μετριθηκε εβγαλε 40 ροδα, που αν δεν απατωμαι ειναι τα ιδια νουμερα με την μαμα(κλειστη scorpion) εξατμιση.
Καπου μου λειπουν 3 αλογακια και ψαχνω να τα βρω.
Επισης μετα απο αλλαγη ντιζας γκαζιου και υαλλοβαμβακα το μηχανακι μου φενεται πιο ψοφιο και ανεβαζει στροφες πιο αργα.το μονο που κερδισα ειναι οτι δεν κανει τοσο θορυβο οσο πριν :shock:

Postby azordad » Sun Aug 09, 2015 6:20 pm

παντα να ζητας και καυσαναληση μαζι

μηπως στουμπωσες πολυ το μονωτικο;

οταν εχεις φραγκα καλο ειναι να το φτιαξεις με 2 ντιζες

βρες τις διαστασεις της MRD και πηγαινε σε καποιον να σου φτιαξει μια παρομοια

στο σημειο διπλα στο αμορτισερ θελει μελετη για να φτιαξεις μια "πατικομενη κοιλοτητα" με τον ιδιο ογκο και αποδεκτη ροη, αλλα ισως χασει κατι ψιλα* απο αυτο

*κανεις δεν ξερει που και πως θα τα χασει, θελει πειραματα αυτο

τα racing την ειχαν απο αριστερα, αλλα δεν ειχαν μιζα, μπαταρια, φιλτροκουτι και ειχαν το 8λιτρο

αν πας την μπαταρια δεξια;

αν θελεις να θυσιασεις λιγο εμφανιση-βαρος, μπορεις να φτιαξεις κατι με δυναμη-ευστροφια-διαρκεια και οσο το δυνατον λιγοτερη φασαρια,
χρησιμοποιωντας δοκιμασμενες διαστασεις που δουλεουν για τον λαιμο, και με πειραματα απο εκει και περα

αν θες να ξεμπερδευεις χωρις μανουρα, βαλε απλα ενα τελικο με μεγαλο ογκο και θα ησυχασει αρκετα στο σταθερο γκαζι
acerbis 0008033 δια πάσαν νόσον και μαλακίαν

Return to Supermoto Tech Stuff