Moderator Control Panel ]

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERMOTO 2012

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERMOTO 2012

Postby pirotis » Fri Sep 30, 2011 8:32 am

Απαντησε ο παυλος για μενα...
γιατι βαριομουν παλι να εξηγω

οσο για το mx k ss που λες εχουν πολυ σκληρους πυρηνες και δεν προκειται να χαθουν σαν εμας

Postby nata-chan » Fri Sep 30, 2011 10:11 am

Ε βρε παιδιά... οι βόρειοι που σας είναι πιο κοντά τα Βαλκάνια και έχετε εμπειρία στο ΣΜ και τρέχατε και παλιότερα, καλά κάνετε και τρέχετε σε τέτοιους αγώνες και κρατάτε/ανεβάζετε το επίπεδό σας. Άλλοι όμως που ξεκινήσαν πρόσφατα και δεν έχουν τέτοιες εμπειρίες ή επίπεδο ή λεφτά, ή που μένουν τόσο νότια που να είναι μεγάλο ταξίδι τα Βαλκάνια, τι να κάνουν?
Προς το παρόν, καλό είναι αυτό που γίνεται με τα Track Days, να μαθαίνει ο κόσμος 5 πράγματα, να μπαίνει σε σωστό κλίμα, να μαζεύονται και άλλα άτομα, ώστε αν και όταν έρθει η στιγμή, όχι για πρωτάθλημα, αλλά για κύπελλο, να μπορεί να υπάρχει έτοιμο κοινό συμμετοχών, που να ξέρει μέσες άκρες πού πάνε τα 4 και να μπορεί σταδιακά να ανέβει σε προσωπικό αλλά να ανεβάσει και σε σύνολο αγώνων το επίπεδο.
Γιατί αν έχω καταλάβει καλά, οι παλιοί αγωνιζόμενοι ή το έχουν γυρίσει σε ΜΧ ή ΣΣ, ή τρέχουν στο εξωτερικό, ή πάνε για τον χαβαλέ τους και γυρνάνε. Αν λοιπόν ΑΥΡΙΟ ξεκίναγε πρωτάθλημα, οι μισοί δεν θα είχαν ΣΜ μηχανή, ενώ οι άλλοι μισοί δεν θα έφταναν για αξιοπρεπές νούμερο συμμετεχόντων, και θα υπήρχαν μετά από αυτούς ένα νούμερο αγωνιζόμενων που θα ήταν τόσο πιο κάτω σε επίπεδο, που δεν θα προσέφερε σε τίποτα ένας τέτοιος αγώνας. Ούτε ανταγωνισμό στους παλιούς, ούτε ανταγωνισμό στους πιο νέους.
Μακάρι μετά από 4-5 Track Days να δώσει άδεια η ομοσπονδία για έναν φιλικό αγώνα. Και μετά, αναλόγως καταστάσεων και συνθηκών, φαντάζομαι, να συνεχιστεί...

*δεν μπορώ να μιλήσω για τα ουσιώδη του αθλήματος, γιατί δεν το γνωρίζω, αλλά είναι μερικά πολύ στάνταρ διαδικαστικά προβλήματα, που προκύπτουν σε αγώνες όλων των αθλημάτων.

Postby Oki » Fri Sep 30, 2011 10:42 am

εγώ νομίζω για να στηθεί και να είναι υγιές πρέπει να γίνει το εξής. (πάνω κάτω)

Να μαζευτουν παρέες τοπικά (πχ θεσσαλονίκη καβάλα αθήνα καλαμάτα) να τραβήξουν και άλλους. Νέα παιδιά που μαλακίζοντε στον δρόμο και χτυπάνε. και να κάνουν μια παρέα, μετά ένα club με trackday τα οποία θα γίνουν φιλικοί αγώνες τα οποία θα γίνουν κύπελλα. Μετά θα γίνει δυνατό πρωτάθλημα (δεν μιλάω τόσο για επιδόσεις όσο για συμμετοχές. Με τον ανταγωνισμό και την τριβή θα έρθουν και οι επιδόσεις)
αλλά θέλει από τοπικά. Να βρουμε παιδιά που έχουν κάβλα με μηχανάκια και να τους βάλουμε στο κόλπο. Όχι με το ζόρι φυσικά. Αλλά άμα τους εξηγήσουμε τι παίζει είμαι σίγουρος θα ψηθούν μόνοι τους και θα τραβήξουν και άλλο κόσμο και από εκεί θα πάει μπροστά.

Postby iNS4N3 » Fri Sep 30, 2011 11:22 am

+1 :D
Drift in Slide Out

Site Admin

Postby Wolf-racing » Sun Oct 02, 2011 12:06 pm

OYK wrote:τι λες μωρε, τι λες??

2000κμ για μια καλη προπονηση??? ΓΚΑΟΥ εισαι???

στα βαλκανια γινονται 2-3 πρωταθληματα supermoto,
600 χιλιομετρα απο εσας down under, αν ηθελε καποιος απο εσας να ακολουθησει και να λαβει μερος σε πραγματικο αγωνα θα το ειχε κανει.
INCLUDING YOU WOLF
εσενα απλως σε δικαιολογω γιατι ετρεχες 200 χρονια supermoto.

τωρα σας επιασε η "νοσταλγια" ? τη στιγμη που οταν ειχε πρωταθλημα ουτε σαν θεατες μαλλον το στηριζατε?

μην ακουω μαλακιες, η τριβη και η εξελιξη γινεται απο τους αγωνες και μονο.

αλλα με τα φιλαρακια μου εκει κατω δεν βλεπω να βγαινει ακρη και λυπαμαι....

αχχαχααχαχχα,,ρε σθ εχεις πλακα παλι τα ιδια θα λεμε...
μου επηρεαζεις και τον πιρωτη με τις βλακειες σου!!
2000κμ και βεβαια θα τα κανα γιατι απλα θα στηριζα την επανεκινηση του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ και οχι του ΑΛΒΑΝΙΚΟΥ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΟΥ-ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ κτλ...αλλα εισαι εγωιστης,,και το μονο που σας διακιολογω ειναι το κοστος..
κατα τα αλλα για εμενα ειστε ΦΑΟΥΛ..
και δεν ειναι 2000..ειναι πιο λιγα και ειμαστε καλυτερη παρεα απο τους αλλοδαπους..
α και κατι τελευταιο χωρις να θελω να θιξω κανενα..
το επιπεδο αυτων που αναφερεις εκτος εξερεσεων μετρημενων στο ενα μου χερι ειναι απλα αστειο εως γελειο..
αν τρεξουμε απο το ελληνικο πρωταθλημα 5 αυτοι θα μετρανε απο το 6 και μετα καταταξη..
τα ειδαμε και στις σερρες..(που ειχα να καβαλησω ενα αιωνα)
η μονη διακαιολογια σας 100% αποδεκτη ειναι το κοστος..
μην μου λες λοιπον για αγωνες και τριβη που κερδιζεις εναντι ενος track attack γιατι απλα παυλο αυτοι που τωρα κανουν αυτα τα ''πρωταθληματα'' ειναι ετη φωτος πισω σε τεχνολογια οσο και σε επιδοσεις..
το ελληνικο πρωταθλημα ηταν πολλα ''κλικ'' πιο πανω...
μα παρα πολλα...

Postby OYK » Sun Oct 02, 2011 11:13 pm

στις σερρες , ηταν τουρκικο πρωταθλημα , 2 οδηγοι καλοι και 30 ημιαναπηροι...

βουλγαρια ομως.... βαλε 7-8 οδηγους παγκοσμιου επιπεδου,
προσθεσε 2-3 ρουμανους-πιστολια που κατεβαινουν
την τελευταια φορα ειχαμε και ιταλους
βαλε και τους κορυφαιους 2-3 τουρκους μεσα στον αγωνα
(οι πιο πολλοι απο αυτους εχουν χρηματοδοτηθει απο τις ομοσπονδιες τους να περασουν το σχολειο του jorgen kunzel στη γερμανια)
ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΒΛΑΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕ ΕΔΩ

εξαλλου και οι πιστες ουτε κατα διαννοια συγκρινονται.

να ερθουμε για να στηριξουμε οτιδηποτε εδω στην ελλαδα ΣΑΦΩΣ και θα γινει.
να ερθουμε για την παρεα σας και το χαβαλε με τους καλους μας φιλους απο εκει σαφως και θα γινει.

αλλα δες λιγο , προσωπικα πιστευω οτι αν γινει πανελληνιο το 2012 η το 2013 η ξερω γω ποτε, ελαχιστοι εως και κανενας απο τα παιδια που πανε στα τρακ ντει θα συμμετασχει..

αλλου ειναι το προβλημα......

Site Admin

Postby Wolf-racing » Thu Oct 06, 2011 6:28 am

για τις πιστες θα συμφωνησω,οχι οτι δεν εχουμε απλα τις εχουμε φαει με το κουταλι ενω εκει ειναι καομα ανεξερευνητες..
για το επιπεδο παλι θα σου πω..οτι ακριβως σου ειπα..για ενα και μονο λογο..ειμουν και ειμαι παρον και ξερω και τα 2 επιπεδα,και το σικο μας τοτε και των τουρκο-αλβανο-ρουμανων τωρα..προς θεου εχουν βελτιωθει αλλα φιλε με λιγη δουλεια παλι πουτσα θα φανε(αυτο επρεπε να το γραψω)μπαναρετε με..
οταν δικα μας παιδια τρεχανε στα ''βαλκανικα τους'' αυτοι δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα..μην εντυπωσιαζεσε το επιπεδο ειναι χαμηλο ακομα..1 κουκος δεν φερνει την ανοιξη,,
σαφως και απο τα παιδια που τωρα κανουν τρακ ατακ λιγοι θαρθουν να τρεξουν,να το ξαναξεκινησουμε θελουμε ρε,,τι να κανουμε?>
σιγα σιγα,,1-2-3 θα μπουνε,,ας ειμαστε και μεις καμια 15αρια και πηρε μπρος..
σιγα σιγα,,
αλλα πρεπει να ειμαστε μαζεμενοι,,,
οχι εσεις ρουμανια και μεις σπαρτη..

Postby Oki » Thu Oct 06, 2011 6:53 am

motardakia
ενωθείτε
motardaaaaaakiaaaa εεεεενωθείτεεεεεεε εεεεεεενωθείτεεεε

Postby superbike1977 » Sat Oct 08, 2011 11:28 am

Πολύ σωστά τα λέτε όλοι σας και ΟΛΟΙ έχετε δίκιο.Προσωπικά γουστάρω την Καβαλιώτικη παρέα που ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ SUPERMOTO NΑ ΣΒΗΣΕΙ παίρνοντας ενεργά μέρος σε αγώνες όπου κι αν είναι αυτοί.Απ την άλλη οι περισσότεροι περιμένουμε πότε θα οργανώσει ο Wolf κανένα track day για να μαζευτούμε.Βασικά εμένα με ενδιαφέρει η παρέα και να πάμε για κανένα κρασί μετά , να ρίχνουμε γέλιο να μαλώνουμε και να πειραζόμαστε μεταξύ μας .Βέβαια προσπαθώ να οργανώσω και τον κάθε λογής Θεσσαλονικιό κάκγουρα που βλέπω στο δρόμο αλλά......Ακούστε περιστατικό χτεσινό .Τύπος παγκόσμιος με Husqvarna 450 οδηγεί πολύ στρωτά και γρήγορα αλλά τον πιάνει φανάρι και τον προλαβαίνω με το παπί .Του λέω λοιπόν ότι το μηχανάκι του είναι κουκλί και αν μπαίνει σε καμιά πίστα (αφού πρώτα είδα φαγωμένα λαστιχα στα πλαινά) για να εισπράξω ένα βλέμα ειρωνείας άλλο πράγμα.....Με κοίταξε ο άτιμος με τέτοιον τρόπο που το παπί άρχισε να μικραίνει κάτω απ τα πόδια μου και έγινε μπόμπος ενώ το Husqvarna όλο και μεγάλωνε και φούσκωνε.Μετά άναψε φανάρι και δεν μπήκα στον κόπο να συνεχίσω την κουβέντα στο επόμενο.

Postby nata-chan » Sat Oct 08, 2011 2:49 pm

superbike1977 wrote:Του λέω λοιπόν ότι το μηχανάκι του είναι κουκλί και αν μπαίνει σε καμιά πίστα (αφού πρώτα είδα φαγωμένα λαστιχα στα πλαινά) για να εισπράξω ένα βλέμα ειρωνείας άλλο πράγμα.....Με κοίταξε ο άτιμος με τέτοιον τρόπο που το παπί άρχισε να μικραίνει κάτω απ τα πόδια μου και έγινε μπόμπος ενώ το Husqvarna όλο και μεγάλωνε και φούσκωνε.Μετά άναψε φανάρι και δεν μπήκα στον κόπο να συνεχίσω την κουβέντα στο επόμενο.

Λάθος προσέγγιση... έπρεπε να του πεις "Πωωωωωωωωω ρε μεγάλε ΤΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ έχεις? πένα λέμε! Σίγουρα τα γκομενάκια πρέπει να (ρήμα δικής σου επιλογής) όταν σε βλέπουν στην πίστα να το λιώνεις!* Αν και δεν σε έχω πετύχει ποτέ, πέρνα καμιά μέρα από την "τάδε" πίστα στο "Χ" μέρος, θα τους τρελάνεις όλους λέμε!"

....................και μετά, όταν ανυποψίαστος έρθει στην πίστα με ύφος άνετο και αέρα βασιλιά, τον κλειδώνετε μέσα και του εξηγείτε μερικά πράγματα... :mrgreen:

*(τα ποιά? πού? χαχαχαα)

Postby superbike1977 » Sat Oct 08, 2011 10:21 pm

Πατέρα άφες αυτοίς !!!!Ουκ αν οίδασιν τι ποιουσιν!!!!!!!!

Postby basilis_wrf » Thu Oct 13, 2011 12:39 pm

Καλημερα και καλως σας βρηκα μιας που ειμαι νεος στο χωρο και στο forum... Η γνωμη μου για πρωταθλημα ειναι θετικη, χωρις να μπορω να πω απο τωρα αν θα μπορω να ακολουθησω ολους τους αγωνες οπου και να παει το πρωταθλημα, αλλα πιστευω οτι πρωτου γινει ενα πρωταθλημα θελει διαφημιση η οποια θα φερει συμμετεχοντες οι οποιοι θα φερουν κοσμο οι οποιοι θα φερουν χορηγους και αναγνωρηση. γιατι motard μηχανακια εχουν πολλοι ειδικα ατομα τις ηλικιας μου (γυρω στα 20) αλλα θελουν κινητρο... απλα το λεω αυτο για τον λογο οτι δυστηχως τωρα πια αν δεν εισαι γραμμενος σε καποιο forum η φιλος στο facebook με τον Παρασκευα δεν προκειται να μαθεις αν γινετε αγωνας η εστω καποιο track day και επειδη πιστευω οτι υπαρχουν κι αλλα παιδια που μπορει να θελουν να συμμετεχουν αλλα δεν ειναι ουτε σε forum ουτε εχουν φιλο τον Παρασκευα απλα δεν το μαθενουν ποτε. Αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αν υπαρχει διαφημιση και κοσμος που το παρακολουθει ολο και πιο πολλοι θα θελουν να μπαινουν στον χωρο γιατι οπως ειπα τα μηχανακια υπαρχουν.

Postby basilis_wrf » Thu Oct 13, 2011 12:47 pm

Βεβαια με το δικιο σας θα μου πειτε οτι αυτο θα γινει σιγα σιγα απλα καποιος πρεπει να κανει την αρχη και να ασχοληθει γιατι υπαρχουν ατομα απο εσας που εχουν τις ακρες. Γιατι αυτες οι διαφημισεις που μπορει να υπαρχουν δηλωνουν αναγνωριση οπου μπορει οι διαφημισεις αυτες να ειναι και τσαμπα απλα να υπαρχουν. Για παραδειγμα αν η monster energy βαλει το ονομα της μονο και τσαμπα να δειτε ποσος κοσμος θα ερθει....

Postby iNS4N3 » Thu Oct 13, 2011 12:54 pm

wait εσυ για monster energy
Drift in Slide Out

Postby basilis_wrf » Thu Oct 13, 2011 12:57 pm

καλα δεν μιλησα συγκεκριμενα για αυτο απλα αναφερα ενα ακραιο παραδειγμα.....

Postby superbike1977 » Sat Oct 15, 2011 12:37 pm

Bασίλη δεν γίνονται ετσι τα πράγματα ρε φιλε.Η τουλαχιστον εγώ νομίζω οτι δεν γίνονται ετσι τα πράγματα.Προς το παρον λοιπον κανε την επανάσταση σου και προσπάθησε, οπως κάνουμε οι περισσότεροι εδώ μεσα, να έρχεσαι στα track day που εγώ τα θεωρώ αγώνες και που ξέρεις μπορεί κάποια στιγμη να γινει κατι καλο.........Για να γινει όμως αυτό χρειάζονται πράξεις κοπος και πανω απ ολα χρήμα πολύ χρήμα.Ποιος λοιπον θα το διαθεσει????Τελοσπάντων καταλαβαίνεις ότι ο άνθρωπος με την μεγαλύτερη όρεξη εδώ μέσα είναι ο WOLF και σε καθε track φέρνει φορτηγο τέντες μας δίνει εργαλεία ,στην τελευταία συνάντηση είχε ψυγεία με νερά ισοτονικά και πολλα άλλα.Δίνει χρήμα φίλε ......Εμείς παίρνουμε τα μηχανάκια και τρέχουμε.Και φαντάσου ποσα τηλέφωνα εχει κανει με ανθρώπους σε πιστες σε ξενοδοχεια ....Ειναι πολύ εύκολο να λεμε θεωρίες αλλά για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ

WELCOME

Postby basilis_wrf » Tue Oct 18, 2011 12:55 pm

Σιγουρα δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα και σιγουρα επισης δεν ξερω απλα ειπα την γνωμη μου. Οσο για τον wolf δεν μπορω να πω κατι γιατι δεν ειχα την ευκαιρια να ειμαι σε καποιο track day απο τα προηγουμενα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εκτιμω το γεγονος οτι ασχολειτε διοργανονοντας ετσι τετοια event και σε αυτο στα μεγαρα μαλλον θα ειμαι κι εγω μεσα =) .... Απλα πιστευω οτι καλο ειναι να ακουει ιδεες γιατι που ξερεις μπορει στις 10 η μια να ειναι καλη και οι αλλες 9 βλακειες (οπως πιθανον και η δικια μου). Το να ανταλλαζεις αποψεις δεν ειναι κακο....

Postby superbike1977 » Tue Oct 18, 2011 8:54 pm

Εννοείται Βασίλη.Κουβέντα κάνουμε.Στο κάτω κάτω όλοι φιλαράκια είμαστε............

Site Admin

Postby Wolf-racing » Wed Oct 19, 2011 9:46 pm

ακομα και οι ''βλακειες'' πρεπει να αναφερονται για να ξερουμε πιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος..το πολυ καλο και το πολυ μετριο..
και πολλες φορες αρκετες βλακειες εχουν κανει θαυματα,,
δεν λες βλακειες απλα στην ελλαδα η αγωνιστικη διαφημιση δεν υφιστατε πολλα χρονια..
τα τελευταια 5 κατι πηγαινε να γινει και να αρχισουν οι εταιριες να το εκτιμανε αλλα εσκασε η οικονομικη κριση και τα κανε ολα παλι νεαντερταλ..
μεγαλη κουβεντα λοιπον..
το θεμα ειναι να πρωσπαθουμε να περναμε καλα..
εμενα ΑΥΤΟΣ και μονο αυτος ειναι ο βασικος λογος που κανω track attack..μετα ειναι η παρεα σας..
και τελος το επαγκελματικο οφελος..
μεχρι να πεινασουμε,τοτε ισως αλλαξει κατι.. :lol: :lol: :lol:

Postby Termi888 » Wed Feb 29, 2012 3:46 pm

Wolf-racing wrote:ακομα και οι ''βλακειες'' πρεπει να αναφερονται για να ξερουμε πιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος..το πολυ καλο και το πολυ μετριο..
και πολλες φορες αρκετες βλακειες εχουν κανει θαυματα,,
δεν λες βλακειες απλα στην ελλαδα η αγωνιστικη διαφημιση δεν υφιστατε πολλα χρονια..
τα τελευταια 5 κατι πηγαινε να γινει και να αρχισουν οι εταιριες να το εκτιμανε αλλα εσκασε η οικονομικη κριση και τα κανε ολα παλι νεαντερταλ..
μεγαλη κουβεντα λοιπον..
το θεμα ειναι να πρωσπαθουμε να περναμε καλα..
εμενα ΑΥΤΟΣ και μονο αυτος ειναι ο βασικος λογος που κανω track attack..μετα ειναι η παρεα σας..
και τελος το επαγκελματικο οφελος..
μεχρι να πεινασουμε,τοτε ισως αλλαξει κατι.. :lol: :lol: :lol:

καλα τα λες

PreviousNext

Return to Supermoto